Michal Horáček: KUDYKAM


písňový text o 2009 verších s hudbou Petra Hapky na jevišti Státní opery v Praze.

Kudykam je lyrikál. Tedy divadelní hra ve verších, které se dílem zpívají a dílem mluví: s trochou nadsázky "divadlo jedna báseň".

Děj je duchovní cestou hrdiny (Martin), jehož na počátku potkáváme v jeho pokojíku "Penziónu Svět". Má se spokojit se svým "jistým", anebo se vyklonit do nejistoty a do víru příležitostí i hrozeb, který správně tuší za dveřmi svého pokoje? Má následovat strýce, který se na takovou cestu kdysi údajně vydal a prý dospěl z pátého suterénu až kamsi nezměrně vysoko, možná až do přízemí? A má-li se k tomu odhodlat, bude vědět kudy kam?

Jakmile si Martin tu otázku položí, ocitne se tváří v tvář svému zhmotněnému přání v podobě Kudykama - ten se mu nabídne jako průvodce. Slíbí, že Martinovi bude podávat návrhy dalšího postupu, volbu konkrétních kroků nicméně ponechá na něm. Martin přitaká, a tak se stává žákem vskutku bizarního Mistra. Na cestě ho čeká mnoho překážek, největší boj ale musí svést sám se sebou.

Hudební část představení je dílem skladatele Petra Hapky (64) přičemž instrumentaci a scénickou hudby dostal na starost Ondřej Brzobohatý (25) Celkem zazní devatenáct písní. Část z nich - už úvodní V Penziónu Svět - vychází z předchozí spolupráce Michala Horáčka a Petra Hapky, většina je však nová; mezi novými šansony jsou klíčové tři: Hladiny, Tante cose da veder' (oba Kudykam) a Havrani na sněhu (Martin). Signálním singlem pak byla zvolena píseň Přišlo mi to vhod, duet Martina s Martinou.

Pod režijním vedením Dodo Gombára,(34), v choreografii Pavla Strouhala (35) a v umělecké produkci Michala Horáčka (56) dojde k nastudování ve třech alternacích.

Mezi vítězi dlouhých a náročných konkursů stojí za zmínku přinejmenším Vojtěch Dyk, Csongor Kassai, Karel Dobrý, Nina Divíšková, Ondřej Ruml. Celkem jich však budou desítky.

Kromě stálého obsazení bude KUDYKAM osobitý i tím, že jako hosty uvede i známé osobnosti: Jarka Nohavicu, Karla Gotta, Dana Landu, Lucii Bílou, Janu Kirschner, Anetu Langerovou, Dana Bártu a mnoho dalších.

Kudykam vzniká v koprodukci Kudykam, s.r.o. a Státní opery Praha. Záštitu nad dílem přijal ministr kultury ČR. Premiéra se odehraje ve středu 21. října 2009. Během léta proběhnou zkoušky, a to už ve scénografii Michaely Hořejší (29), která je rovněž autorkou kostýmní výpravy (nadto i spoluautorkou námětu).

Už dříve, v květnu 2009, představilo Nakladatelství Lidové noviny knižní podobu libreta; verše Michala Horáčka výtvarně doprovází Boris Jirků.

Průběh příprav obsáhle dokumentuje tým vedený režisérem Janem Mudrou.