Dodo Gombár

Narodil se 3. června 1973 v Trnavě. Po studiích na zdejším gymnasiu byl přijat na činoherní fakultu bratislavské VŠMU - obor divadelní režie, kterou ukončil státní zkouškou v roce 1998.

Ještě předtím (1996-7) absolvoval roční stáž na Circle in The Square, Theater School on Broadway v New Yorku v USA, kde vznikla jeho inscenace Tell Me About Birds.

Během studia na VŠMU Dodo Gombár již pohostinsky působil v řadě profesionálních divadel a za své studentské režie získal mnohá ocenění na slovenských i mezinárodních festivalech (např. hlavní cenu na Mezinárodním divadelním festivalu W. Shakespeara v Budapešti za inscenaci "Búrka", hlavní cenu na Mezinárodním festivalu divadelních škol Setkání 96 v Brně za inscenaci "Fernando Krapp mi napísal list", hlavní diváckou cenu na festivalu Zlomvaz 96 v Praze za inscenace "Búrka" a "Krvavá svatba"nebo hlavní diváckou cenu na festivalu Zlomvaz 98 v Praze za inscenaci "Baal", která byla jeho pedagogickou režií v rámci postgraduálního studia. Zúčastnil se prestižního festivalu a workshopu ITI Unesco ve venezuelském Caracasu.)

V 90. letech se režijně a scénáristicky podílel na řadě televizních projektů. Rok pracoval v animovaném filmu, ve Studiu KB5 na bratislavské Kolibě.

Po absolutoriu na VŠMU se na dvě sezony stal interním režisérem a uměleckým šéfem Komorného divadla v Martině, kde pravidelně hostuje dodnes. S tímto divadlem vytvořil 13 inscenací.

V letech 2000-6 coby svobodný umělec na volné noze působil v řadě českých a slovenských, ale i evropských divadlech (Itálie, Maďarsko).

Od roku 2006 je uměleckým šéfem a kmenovým režisérem Městského divadla ve Zlíně. V tomto angažmá nastudoval plejádu inscenací výrazného autorsko-režijního uchopení (např. "Faust", "Tři sestry", "Mistr a Markétka"). Systematicky se zde věnuje režii muzikálů a hudebních komedií ("Šumař na střeše", "Limonádový Joe", "Kabaret", "Balada pro banditu"). Za své inscenace získal opakovaně diváckou cenu Aplaus.

Mimo domovskou scénu hostuje v mnoha českých a slovenských divadlech a prokazuje šíři svého divadelního vidění (např. Švandovo divadlo Praha, G. Buchner - D. Gombár " Vojcek- Der Romantiker", W. Shakespeare "Sen noci svatojánské"; Divadlo Petra Bezruče Ostrava, vlastní text "Hugo Karas"; Komorné divadlo Martin, A. P. Čechov "Čajka", D. Gombár "Štúrovci - príbeh bigbítovej legendy", M.A.Bulgakov - D. Gombár "The Dog´s Heart", M. Viewegh "Anjeli všedného dňa"; G. Ragni, J. Rado, G. McDermont, muzikál "Hair"; Městské divadlo Brno; Divadlo Rokoko Praha, B. Němcová - D. Gombár "Kauza Divá Bára", dále např. Nová scéna Bratislava, nebo Slovenské národné divadlo Bratislava).

Jméno Dodo Gombára je rovněž spjato s brněnským Divadlem Bolka Polívky a divadelním spolkem Frída, kde uvedl několik svých vlastních či spolu-autorských textů .

Dodo Gombár je také výraznou autorskou osobností, získal 2. místo v Ceně Alfréda Radoka za text hry "Hugo Karas" (přičemž 1. cena nebyla udělena). Tato hra byla mj. přeložena i do angličtiny a publikována v knize Slovak contemporary drama. V r. 2002 byla uvedena v anglickém Huddersfielde. V roce 2006 adaptována pro Slovenský rozhlas. Gombárův text "Tretí vek" bodoval ve finále soutěže Ceny Alfréda Radoka roku 2003. Mezinárodně úspěšná je i jeho hra "Medzi nebom a ženou".

Dodo Gombár má na svém kontě již přes šest desítek režií. Se svými inscenacemi se zúčastnil řady prestižních divadelních festivalů doma i v zahraničí.